Co jada Babcia?


Przeglądałam dzisiaj archiwalne numery popularnego niegdyś magazynu "Kobieta i życie". Tematem głównym numeru 3 z 1976 roku jest Dzień Babci. Z niewiadomych powodów całkowicie pominięto Dzień Dziadka... W gazecie znajdziemy 2 ciekawe artykuły dotyczące "babcinych problemów". Pierwszy z nich dotyczy problemu emancypacji babć i zerwania z niesłusznym przekonaniem, że obowiązkiem babci jest zajmowanie się wnukami i pomoc młodej mamie zawsze kiedy jest ona w potrzebie. Z dzisiejszej perspektyw temat ten nie jest już tak kontrowersyjny i nie wymaga wielu wyjaśnień, aczkolwiek podejrzewam, że niektóre babcie z chęcią dołączyłyby do klubu "Wesołych Emerytek". O wiele bardziej nieterujący jest drugi tekst pod wiele mówiącym tytułem: "Co jada babcia?". Oprócz dosyć oczywistego stwierdzenia, że "Babcia jada na ogół to samo, co my - jeśli mieszka i stołuje się u nas. " pojawia się troska, o to czy takie jedzenie jest dla Babci odpowiednie do utrzymania dobrej kondycji fizycznej i dobrego samopoczucia. Dalej zaprezentowane zostały przykładowe potrawy, które spełniają wszystkie wymogi  żywieniowe. Najciekawszym przepisem jest z pewnością Budyń z Kurczaka. Jeśli macie ochotę spróbować tej potrawy przygotujcie ją zgodnie z poniższym przepisem:

Składniki:
  • 2/3 szklanki ugotowanego, zmielonego wraz  z włoszczyzną mięsa z kurczaka (lub innego chudego)
  • 2 białka
  • 3 łyżki tartej bułki
  • 1 łyżka usiekanej zielonej pietruszki,
  • sól
  • odrobina startej gałki muszkatołowej
  • łyżka oleju sojowego
  • masło roślinne i tarta bułka do formy
Ubić sztywną piane z białek, dodać do niej mięso, tartą bułkę i przyprawy oraz łyżkę oleju sojowego, lekko masę wymieszać. Ułożyć w budyniowej formie z kominkiem, wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą, napełniając ją do 3/4 wysokości. Szczelnie zamknąć, wstawić do naczynia z wrzącą wodą, która powinna sięgać do wysokości masy mięsnej w formie. Gotować ok. 1 godziny. Podając - wyjąć z formy - polać sosem koperkowym czy pomidorowym lub obłożyć szpinakiem ew. marchewką z groszkiem.

Wszystkim, którzy odważą się przygotować to danie życzę smacznego!

Kierowniczka

Założycielka i projektantka sklepu Spod Lady. Poszukiwaczka inspiracji i rzeczy pięknych. Uwielbiająca obdarowywanie prezentami niebanalnymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz